Einon tarina
Eino on roskavaikuttaja, roska-aktivisti, vastuullisvaikuttaja, tapahtumajärjestäjä ja yrittäjä. Aiemmin Eino oli hammasteknikko. Mutta miten hammasteknikosta tuli roskavaikuttaja? Ja mikä ihme on roskavaikuttaja?
Toukokuun 2. päivä Einolla oli herätyskello soimassa 4:15. Aikomuksena oli mennä Kaivopuistoon kuvaamaan vappujuhlijoiden jättämiä roskia ennen kuin kaupungin siivouspalvelu Stara saapuu klo 5 ne siivoamaan. Väsymys painoi, ja ajatus pyöri: onko tässä järkeä, kannattaako lähteä vai pitäisikö vain jäädä nukkumaan?
Eino lähti.
Koska sitä hän tekee, se on hänen tehtävänsä. Roskaamisesta tiedottaminen ja valistaminen, ihmisten herättäminen siihen, kuinka paljon roskaamme ja miten se kuormittaa ympäristöä.
Videon kuvaaminen kannatti. Einon Instagram-yleisö käytännössä tuplaantui, ja valistuksen viesti tavoitti miljoonayleisön.
– Joka viides suomalainen on nähnyt sen videon. Siinä on se valtava määrä roskia, mitä sinne puistoon tuli yhden illan aikana vappujuhlijoilta, ja se on herättänyt keskustelua. En ole millään ehtinyt vastaamaan kaikkiin viesteihin, Eino summaa.
Roskapäivä-tilin alla Eino on tehnyt valistustyötänsä yhteensä 8 vuotta. Aluksi sivutoimisesti hammasteknikon työn ohella.
– Se lähti oikeastaan siitä, kun hoksasin että päivätöiden ohella voin tehdä muita asioita sivutoimisena. Että mähän voin sittenkin tehdä iltaisin ja viikonloppuisin jotain mistä mä oon unelmoinut, se avasi mun silmäni kokonaan sille, että voisin tehdä Roskapäivää sivutoimisena ja kasvattaa sitä orgaanisesti päätoimiseksi, Eino muistelee.
Vuonna 2023 Eino sai Koneen säätiön apurahan, jonka avulla järjesti koulujen kanssa roskapäiviä. Niissä kerättiin roskia koulun lähiympäristöstä koulun oppilaiden kanssa ja apurahan avulla Eino pystyi järjestämään tapahtumia kouluilla päätoimisesti.
– Sitten kun se apuraha loppui, niin mä ryhdyin päätoimisesti yrittäjäksi, hain starttirahaa ja tein hammasteknikon töitä pari päivää viikossa ja sitten muun ajan näitä roskajuttuja, tapahtumia, somea ja vaikuttamista.
Roskapäivän tarkoitus on innostaa ihmisiä keräämään roskia yhdessä ja juttelemaan niiden vaikutuksesta ympäristöön ja se mikä tärkeintä, olla roskaamatta. Hän järjestää vuoden aikana kymenniä pienempiä tapahtumia sekä vuosittain myös jo tänä vuona kolmatta kertaa kansallisen Roskapäivä tapahtuman. Tänä vuonna iso Roskapäivä tapatuma järjestetään lauantaina 5.9 ja tavoitteena on kasvaattaa tapahtumasta sellainen johon koko Suomi osallstuu. Roskapäivinä Eino pakkaa fillarinsa etukuormaan grillipihtejä ja muovipusseja, hanskoja ja muut välineet ja jakaa niitä osallistujille. Grillipihdit ja muovipussit ovat puhelimen lisäksi hänen tärkeimmät työvälineensä. Toisinaan isompii tapahtumiin lähdetään autolla ja tapahtumateltan ja vielä isomman pihtikasan kanssa.
– Roskat eivät välttämättä ole lainkaan likaisia, mutta roskien keräämisessä grillipihdit ovat oikein oiva väline. Ostan vuodessa paljon pihtejä ja muovipusseja, ja niistä tulikin aluksi kysymyksiä UKKO.fi:n asiaspalvelusta, Eino naurahtaa.
Yrittäjyys tuntui kuin olisi ollut lomalla vuoden
Heinäkuussa 2024 Eino jätti hammasteknikon työt lopullisesti ja alkoi tehdä Roskapäivää täysipäiväisesti. Ensimmäinen kuukausi oli hiljainen: sähköposteihin ei juuri vastattu, eikä keikkoja tullut. Mutta into piti pinnalla.
– Kun lähtee toteuttamaan omaa unelmaansa ja tajuaa, että nyt mä teen tätä työkseni, niin se into oli ihan älytön. Ei malta mennä nukkumaan, kun on niin innoissaan, Eino muistelee.
Vuoden päästä hän kertoi puolisolleen jotain, mikä kertoo kaiken:
– Mä olin tehnyt roskapäivää täysipäiväisesti vuoden ja sanoin puolisolleni, että tuntuu kuin olisin ollut lomalla vuoden. Mä saan tehdä mitä haluan päivisin.
Einon työpäivä jakautuu karkeasti kolmeen osaan: kolmannes menee tietokoneella – yhteistöiden suunnitteluun ja sähköposteihin. Toinen kolmannes puhelimella editoiden, kuvaten ja roskaretkillä. Loput tapahtumasuunnitteluun, joka on nykyään iso osa arkea.
– Teen suunnilleen 6 tuntia päivässä töitä, en enempää. Kun lapset on haettu päiväkodista, työt loppuvat, Eino sanoo.
Somekanavat elävät kuitenkin omaa rytmiään. Sovitut postaukset tulevat ajallaan, ja storeja saattaa tulla pitkin päivää, mutta se on Einolle jo niin luonteva osa arkea, ettei se aina tunnu työltä.
Eino aloitti kevytyrittäjänä
Eino aloitti aikanaan UKKO Kevytyrittäjänä ja nyt hän on UKKO Yrittäjä -palvelussa toiminimiyrittäjänä. Hän kertoo että erityisesti yrittäjyyden alkuvaiheessa hänellä itsellään oli paljon kysymyksiä, joihin sai apua suoraan UKKO.fi:n asiakaspalvelusta.
– Mulla tuli alkuun tosi paljon kysymyksiä ihan kaikesta. Ja aina ilahdutti, kuinka nopeasti niihin vastattiin. Jotenkin kun yrittäjänä sitä usein on yksin niiden kysymysten kanssa, niin ei tarvinnut miettiä kauaa, kun vastauksen sai aina nopeasti. Jos ei ihan samana päivänä, niin kyllä seuraavana päivänä, ja tietämättömyyden tuska helpotti samantien, Eino kuvailee.
Usein kysymykset liittyivät verotukseen ja siihen varmistamiseen, että onhan joku asia kuten hän oli ajatellut sen olevan.
– Sen lisäksi että sain vastauksen niin usein myös hyödyllisiä lisävinkkejä ja lisäapua, Eino lisää.
UKKO.fi:n Eino valitsi tutustuttuaan verkkosivuihin, jotka vakuuttivat ja palvelun helppokäyttöisyys saakin Einolta paljon kiitosta.
– Käyttöjärjestelmä on helppokäyttöinen ja tilitapahtumien seuranta, kuitit, tulot ja menot ja raportit saa helposti. Nimikin on hauska, siinä on sellaista tietynlaista leikkisyyttä, joka puhutteli, Eino muistelee.
Hän kuvailee, että yrittäjyys käynnistyi nopeasti ja vaivattomasti UKKO.fi:n avulla.
– Huomasin heti, kuinka helppoa se oli, ja vaikka on jopa kosiskeltu muualle, niin en ole lähtenyt, sen verran tyytyväinen olen ollut. Miksi vaihtaa, kun tämä toimii niin hyvin.
Tulevaisuudessa Einolla on selkeä suunnitelma, kirjaimellisesti. Hän on jakanut Roskapäivän kasvun 25 portaaseen yritysvalmentajansa kanssa. Tällä hetkellä ollaan kahdeksannella, ja vappuvideo siivitti jo kymmenennen yli.
– Seuraavaksi minulle tulevat uudet nettisivut. Se on porras 11. Sitten jatketaan yksi asia kerrallaan, Eino sanoo.
Lopullinen unelma on porras 25: kansallinen, vuosittain toistuva Roskapäivä. Vähän kuin Nenäpäivä, mutta roskille. Tapahtuma, joka pyörisi useassa kaupungissa samanaikaisesti, työllistäisi kymmenkunta ihmistä ja toimisi osakeyhtiömuotoisena.
– Roskapäivä olisi monistettavissa moneen kaupunkiin. Haluaisin jatkaa koulukeikoilla ja yritysten virkistyspäivissä. Mutta se kansallinen päivä ympäri Suomea, se on se unelma, Eino toteaa.
Einon vinkit yrittäjälle:
- Jos et tiedä jotain, kysy. Toiselta yrittäjältä, UKKO.fi:n asiakaspalvelusta tai ihan mistä vaan. Rohkeasti kysymään – vastaus tulee yleensä nopeammin kuin uskoo.
- Paloittele iso mörkö pieniksi stepeiksi. Yrittäjyys tuntuu aluksi ylivoimaiselta, mutta se kannattaa jakaa vaikka kymmeneen pienempään askeleeseen. Ensimmäinen voi olla vain se, että kirjoitat ylös mitä haluat. Toinen, että katsot YouTube-videon yrittäjyydestä. Kolmas, että selvität, miten starttiraha haetaan. Askel kerrallaan.
- Hae vertaistukea. Ole tekemisissä muiden yrittäjien kanssa. Soita puhelimella ja kysy suoraan: millaista on yrittäjyys? Useimmat kertovat mielellään.
- Suunnittele taloutta edes vähän etukäteen. Yrittäjällä maksut tulevat vähän miten tulevat – jos joku maksaa myöhässä, se tuntuu. Pieni ennakointikin auttaa.
- Älä alihinnoittele itseäsi. Kysy muilta saman alan tekijöiltä mitä he laskuttavat – useimmat kertovat avoimesti. Suhteuta sitten omaan näkyvyyteen, kohderyhmään ja osaamiseen. Oikea kohderyhmä voi olla arvokkaampi kuin suuri yleisö.




