Arvioitu lukuaika: 3 minuuttia

Wilma työllistää itsensä luovuudellaan: ”On mahtavaa, kun on vapaus luoda oma työnsä!”

Wilma-Tuominen

Wilma Tuominen kertoo olleensa lapsuudestaan saakka luova, ja hän on harrastanut kaikkea tähän liittyvää. Hän nauttii visuaalisuudesta ja esiintymisestä, ja onkin päässyt työllistämään itsensä näiden intohimojen kautta. ”Olisi mahtavaa, jos yrittäjyydestä tehtäisiin yhtä hyvä ja vahva vaihtoehto kuin palkkatyöstä!”

Wilma ryhtyi kevytyrittäjäksi pari vuotta sitten. Tuolloin hän oli hiljattain valmistunut, ja totesi työnhaun hankalaksi. Epätoivo oli vähällä iskeä, mutta sitten Wilma alkoi miettiä muita vaihtoehtoja työllistymiseen.

– Lähdin sitten myymään omaa osaamistani ja laskuttaa töistäni laskutuspalvelun kautta. Olen tehnyt muun muassa graafista suunnittelua, nettisivuja ja logoja.

Wilma työllistyi myös harrastuksensa, tanssin, kautta. Hän toimi tanssijana yökerhossa ja laskutti tästäkin kevytyrittäjänä, mutta korona-aika vei kyseisen toimen väliaikaisesti. Vaikka tämä harmittikin Wilmaa, ei tanssi kuitenkaan ollut hänen tulonlähteistään suurin.

Graafiset työt ovat saaneet jatkua, ja Wilma tekee muun muassa kaupallisia yhteistöitä värikkäällä Instagram-tilillään.

– Olen panostanut perinteiseen somevaikuttamiseen ja vaikuttajamarkkinointiin. Teen muun muassa brändilähettilästyötä Ruohonjuuren kanssa, esittelen Instagram-tililläni heidän tuotteitaan.

Wilman Instagram-feed

Wilma kertoi tunteneensa itsensä hieman epävarmaksi itsensä työllistämistä aloitellessaan. Tähän vaikutti paljolti se, että hänelle oli aina painotettu palkkatyön vakautta ja etuja, eikä hän ollut päässyt juuri kuulemaan kokemuksia yrittäjyydestä.

– Olen kuitenkin saanut alusta lähtien paljon kannustusta. Nyt tuntuu myös hyvältä, että olen löytänyt oman polkuni, eikä minun tarvitse perustella valintojani kenellekään.

Wilma kertoi tunteneensa itsensä hieman epävarmaksi itsensä työllistämistä aloitellessaan. Tähän vaikutti paljolti se, että hänelle oli aina painotettu palkkatyön vakautta ja etuja, eikä hän ollut päässyt juuri kuulemaan kokemuksia yrittäjyydestä.

– Olen kuitenkin saanut alusta lähtien paljon kannustusta. Nyt tuntuu myös hyvältä, että olen löytänyt oman polkuni, eikä minun tarvitse perustella valintojani kenellekään.

”Kaikkia munia ei kannata pitää samassa korissa”

Heti työt aloittaessaan Wilma sai työstettäväkseen ison verkkosivuprojektin, asiakkaana oli tamperelainen avokonttorikalusteita valmistava yritys. Projektia aloitellessa hän pääsi käymään siellä paikana päällä.

– Se oli kiva kokemus! Pääsin siinä todella näkemään, mitä varsinaisesti olen tekemässä, ja millaiselle taholle.

Eniten Wilmaa inspiroi työssään luovuus. Hän toteaa, että tällaisia töitä ei voi tehdä liukuhihnalta, vaan flowhun on todella päästävä. Aluksi mieleen ei välttämättä tunnun tulevan mitään, mutta pian ideoita onkin taas valittava ja karsittava.

– Parasta on saada tehdä työtä, johon todella on osaamista, ja siinä on hienoa päästä kehittymään. On mahtavaa, kun on vapaus luoda oma työnsä: päättää itse, mitä tekee ja milloin, miksi ja miten sen tekee!

– Hiukan haastavaa tässä taas on ajanhallinta. Kun tekee sitä, mistä oikeasti tykkää, voi olla vaikea erottaa, mikä on varsinaista työtä ja mikä taas ei ole niin välttämätöntä.

Sateenkaaren väriset savupilvet

Toiminimiyrittäjyys kiinnostaa Wilmaa ja hän olisi jo aloittanutkin sen, ellei korona-aalto olisi hyökynyt päälle. Hän toteaa, että voi siirtyä niihin suunnitelmiin takaisin taas, kunhan tilanne on helpottunut. Korona on kuitenkin myös tuonut Wilmalle lisää töitä, kun hän pääsi tekemään verkkosivut kasvomaskifirmalle.

– Sen olen tässä tilanteessa huomannut, että kaikkia munia ei kannata pitää samassa korissa; on ihan hyödyllistä, että tekee töitä useammalle eri taholle!

Kevytyrittäjyyden Wilma näkee hyvänä asiana, koska siinä omia yrittäjän taitoja ja ideoita pääsee kokeilemaan. Hän toteaa, että toiset keksivät terävän yritysidean heti, mutta hän itse koki verkkaisemman aloittamisen ja testaamisen paremmaksi.

– Tällä hetkellä teen tosi monipuolisia töitä – mutta jossain kohtaa löydän sen punaisen langan, johon voin sitten tarkemmin keskittyä.

Wilma toivoo, että yrittäjyydestä alettaisiin tulevaisuudessa kertoa enemmän, ja että ihmisiä kannustettaisiin sen puoleen nykyistä paremmin.

– Siitä saataisiin ylipäätään tehdä helpompaa ja varmempaa; näin ei jätettäisi yrittämättä vain siksi, koska pelätään tai ajatellaan, ettei osaa jotain tarpeeksi hyvin. Olisi mahtavaa, jos yrittäjyydestä tehtäisiin yhtä hyvä ja vahva vaihtoehto kuin palkkatyöstä!

Itsensä työllistämisestä kiinnostuneita Wilma haluaa kannustaa rohkeasti kokeilemaan:

– Ei kannata liikaa pelätä epäonnistumisia, koska niitä tapahtuu jossain kohtaa aivan varmasti. Mutta niistäkin oppii aina jotain, eikä niiden pidä antaa masentaa liikaa!

Wilman löydät somesta:

Wilman tarina on osa UKKO.fi:n Patsas rohkeudelle -kampanjaa. Kampanjan tarkoituksena on nostaa esille itsenäisiä yrittäjiä, joita ilman Suomi ei pyörisi. Osallistu keskusteluun itsenäisen yrittämisen mahdollisuuksista ja haasteista Twitterissä tunnisteilla #rohkeusyrittää #näeuusityö #teesitämitärakastat.

Lue lisää kampanjasta: ukko.fi/rohkeus

Lue lisää kevytyrittäjyydestä: ukko.fi/kevytyrittajyys

Muita artikkeleita aiheesta Yrittäjätarinat:

  • Yrittäjätarinat Miika Manninen ei lannistunut, kun kuvauskalenteri tyhjeni maaliskuussa

    Hei! Olen Miika, kajaanilainen ammattivalokuvaaja ja toimittaja. Mitä teet? Teen kahta työtä: työskentelen osa-aikaisena toimittajana paikallisessa kaupunkilehdessä, ja sen lisäksi teen freelancerina työtä erääseen outdoor-julkaisuun. Kirjoitan siihen juttuja ja valokuvaan. Kevytyrittäjyys mahdollistaa keskittymisen siihen, missä oikeasti olen hyvä! Toinen työni on valokuvaus. Palvelen yrityksiä, yhteisöjä ja yksityisiä asiakkaita. Kuvaan promokuvia, lehtikuvia, dokumentaarista juhlakuvausta ja henkilökuvia. Miten päädyit kevytyrittäjäksi? Minulla on…

    Lue lisää
  • Yrittäjätarinat Joel on ensimmäisen sukupolven hautausurakoitsija: ”Yrityksen myötä saavutin rauhan työelämässä"

    Joel Heikura omistaa Nooan Kukka- ja hautauspalvelu Oy:n. Kevytyrittäjyyttä aiemmin kokeillut Joel osti toistakymmentä vuotta toimineen osakeyhtiön elokuussa 2021, sillä hauturin koulutuskaan ei taannut työllistymistä. Joel toimi aiemmin rakennustyömaalla, mutta alaa rasittavat lomautukset veivät katseen tulevaisuuteen. Se oli henkilökohtaisen kasvun vaihe, joka johti opintoihin Jyväskylän kristillisessä ammattiopistossa. Perinteikkäällä alalla yritykset siirtyivät usein sukupolvelta toiselle ja hautaustoimistoja pyöritettiin oman perheen voimin.…

    Lue lisää
  • Yrittäjätarinat “Jos jokin on tekemisen arvoista, on se myös täysillä tekemisen arvoista” – Viikon kevytyrittäjä Janne Göös

    Kuka olet? Olen Janne Göös, jyväskyläläinen kiinteistönvälittäjä, kirvesmies sekä Elvis-imitaattori. Mitä teet? Toimin kiinteistönvälittäjänä REMAXilla, jonka lisäksi teemme kollegani Jasun kanssa UKKO.fi-palvelun kautta huoneistoremontteja asiakkaillemme. Lisäksi teen silloin tällöin Elvis-imitaattori keikkoja. Minulla on myös oma Youtube-kanava Don Göös, jossa jaan vinkkejä ja ajatuksiani asuntosijoittamiseen liittyen. Tällä hetkellä koen eläväni kiireistä kiireistä, mutta hyvää vaihetta elämässäni. Kiireestä huolimatta näen asioiden niin…

    Lue lisää